Newsy

„Arka Noego. Ahoj przygodo!” Na pełnym morzu

Poznajcie parę sympatycznych przyjaciół – myszy Vini i Tito spędzają razem każdą chwilę. Świetnie się uzupełniają. Jeden z nich pisze teksty piosenek, a drugi gra na gitarze z łupiny orzecha. Mogliby zawojować świat, ale świat… ma akurat poważne problemy!

Oto – dość komediowy w tej animacji – Bóg, zniechęcony tym, co dzieje się na błękitnej planecie, postanawia zesłać na Ziemię potop i zacząć wszystko od początku. Jedyną szansą na ratunek jest dla zwierząt wielki statek, który buduje staruszek Noe. Niełatwo jednak dostać się arkę. Na pokład mogą wejść tylko jeden samiec i jedna samica danego gatunku. Vini i Tito mają szczęście – dzięki pomocy sprytnego karalucha dołączają do zebranej przez Noego grupy. Kiedy wydaje się, że najtrudniejsze już za nimi, na horyzoncie pojawiają się kolejne kłopoty. Atmosfera na arce jest aż gęsta od emocji. Samozwańczy przywódcy zwierząt – lew i jego świta – zagrażają mniejszym stworzeniom, które, aby przetrwać wśród drapieżców, będą musiały nieźle się nagłówkować…

Zobacz zwiastun:

W animacji nie brak ważnych tematów, które można poruszyć po seansie:

Czym jest prawo silniejszego? Film skłania do refleksji na temat zasady: „silniejszy ma rację”. Jakie są jej konsekwencje dla słabszych istot? Jak powstrzymać tych, którzy uzurpują sobie prawo do wywierania na nas wpływu? Czy, reprezentując początkowe ogniwa łańcucha pokarmowego, można skutecznie sprzeciwić się bezwzględnym mięsożercom? 

• Mały może wiele. Vini i Tito, chociaż są tylko myszami, uczą inne zwierzęta, że siła to nie tylko mięśnie i pazury, ale również inteligencja, spryt i współpraca. Organizują konkurs śpiewu, który okazuje się świetnym sposobem na obronę przed dominacją lwa i jego popleczników. Pomysłowym myszom udaje się uniknąć groźnych paszczy większych zwierząt – a także zbudować mocną pozycję w grupie.

• Wspólnota daje siłę. Inicjatywy Vini i Tita pozwalają stłoczonym na arce zwierzętom przetrwać razem trudnych czterdzieści dni i czterdzieści nocy. Myszy udowodniają, że w jedności tkwi ogromna siła i że wspólne działanie może przełamać bariery strachu i nieufności.

• Muzyka łagodzi obyczaje. W kryzysowych sytuacjach warto szukać pozytywnych rozwiązań. Zamiast zadręczać się strachem i niepewnością, lepiej skupić się na czymś, co przynosi radość i spokój. Muzyka daje ujście rozhuśtanym emocjom i pozwala je uporządkować. Okazuje się też, że śpiew to narzędzie, dzięki któremu można budować solidarność i poczucie bezpieczeństwa.

• Wprowadzenie do biblijnej historii. Chociaż konwencja animacji jest komediowa i może zaskoczyć tradycyjnie zorientowanych widzów (obraz sfrustrowanego Boga), w filmowej historii odnajdziemy zasadnicze elementy starotestamentowej opowieści o Noem. Animację można więc potraktować jako wprowadzenie do kultury europejskiej… z przymrużeniem oka.

„Arka Noego” pokazuje, że prawdziwa siła tkwi nie w fizycznej potędze, ale w jedności, inteligencji i solidarności. Wspólna podróż na arce staje się dla zwierząt lekcją, która zmienia ich życie, pokazując, że razem mogą przetrwać każdą burzę i pokonać nawet największe przeszkody.
Na film „Arka Noego. Ahoj przygodo!” zapraszamy do kin od 21 czerwca. Chcesz zamówić seans dla swojej grupy? Skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów.