Newsy

EDUKACYJNIE O: „Za duży na bajki 2”. Dorastanie na ekranie

Czy Twoi podopieczni pamiętają Waldka – sympatycznego fana gamingu, którego przygody podbiły serca zarówno młodszej, jak i nieco starszej części widowni? Jeśli tak, mamy dla Was dobrą wiadomość. Już 15 marca bohater familijnego hitu („Za duży na bajki”) powróci na kinowe ekrany wraz ze swoją przebojową ciotką (Dorotą Kolak) i paczką wiernych przyjaciół. Towarzyszyć będzie mu także… nowy partner mamy, z którym Waldkowi początkowo trudno będzie znaleźć wspólny język. Bohaterowie spędzą wspólnie lato w malowniczej, górskiej scenerii, gdzie przeżyją wiele zabawnych i pouczających przygód. Przekonaj się, jakie wyniosą z nich lekcje!

Dojrzewanie, potrzeba coraz większej samodzielności i niezależności, nauka akceptacji cudzych niedoskonałości –  to problemy, z którymi mogą mierzyć się Twoi uczniowie, a na pewno są one bliskie Waldkowi. W toku akcji bohater dowie się bowiem, że w pobliżu miejsca, w którym spędza wakacje, mieszka jego biologiczny ojciec, który przed laty opuścił rodzinę. Dorastający bohater wyruszy więc na poszukiwanie swojego rodzica. Czy przy okazji odkryje odpowiedzi na dręczące go pytania? 

Sprawdź, jakie wartościowe edukacyjnie tematy znajdziesz w filmie „Za duży na bajki 2”:

• Opowieść o dojrzewaniu. Młodzi widzowie łatwo będą mogli utożsamić się z bohaterami filmu, którzy pragną większej niezależności i autonomii. Dorastanie to jednak nie tylko poszukiwanie wolności na zewnątrz, to także podróż w głąb samego siebie i odkrywanie odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące własnej tożsamości. Przekona się o tym Waldi, który będzie próbował odkryć tajemnicę własnych rodzinnych korzeni. Jak jednak wizerunek ojca, wyidealizowany przez lata w głowie bohatera, będzie miał się do rzeczywistości? I czy najważniejszym krokiem w dorosłość nie okaże się dla Waldka… pozbycie się niektórych złudzeń? 
• Sztuka stawiania granic. Młody bohater początkowo jest zachwycony, kiedy po długich poszukiwaniach udaje mu się odnaleźć ojca. Mężczyzna wydaje się zainteresowany losem Waldka i spędza z nim sporo czasu (razem dzielą nawet gamingową pasję). Czy idealizowanie drugiej osoby nie sprawia jednak, że zdarza nam się przymknąć oczy na ostrzegawcze sygnały w czyimś zachowaniu? Warto będzie po seansie porozmawiać z uczniami o tym, jaką rolę w naszych osądach odgrywają emocje i pragnienia. Czy Waldi w kluczowym momencie będzie umiał zadbać o swoje granice i podjąć dojrzałą decyzję?  
• Rodzina to nie tylko więzy krwi. Ważną postacią w kontynuacji filmowego przeboju jest także Piotr – nowy partner mamy Waldka. Chłopiec początkowo dystansuje się wobec mężczyzny, który na różne sposoby próbuje zaskarbić sobie sympatię młodych bohaterów (m.in. nieudolnie posługując się młodzieżowym slangiem). W toku akcji Waldek odkrywa jednak, że mimo swoich niedoskonałości Piotrek kieruje się szlachetnymi intencjami i troszczy się o dobro rodziny (w przeciwieństwie choćby do biologicznego ojca Waldka, który wielokrotnie zawiódł swoich bliskich). Film pokaże Twoim uczniom, że warto powstrzymać się od pochopnych osądów i dać drugiej osobie szansę. Zaakceptowanie nowej osoby w rodzinie może być trudnym wyzwaniem, ale – podobnie jak w przypadku Waldka – może okazać się, że wartościowe i trwałe relacje można zbudować nie tylko z tymi, z którymi łączą nas więzy krwi. 
• Bezpieczeństwo w górach. Waldek wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Staszkiem, w tajemnicy przed dorosłymi wyrusza w wyprawę, by odnaleźć swojego ojca. W malowniczej tatrzańskiej scenerii bohaterowie przeżyją wiele perypetii… Jak zachowają się, kiedy na ich drodze pojawi się… niedźwiedź? Seans filmu może być niebanalnym wstępem do lekcji podejmującej temat bezpieczeństwa na górskim szlaku.

Na seans filmu „Za duży na bajki 2” grupy zorganizowane zapraszamy już od 8 marca. Chcesz zamówić seans dla swojej grupy? Skontaktuj się z lokalnym specjalistą ds. kluczowych klientów